Dövüş Sanatları

BURSA KICK BOKS NİLÜFER ISINMANIN ÖNEMİ

BURSA KICK BOKS NİLÜFER ISINMANIN ÖNEMİ
Isınma, antrenman öncesi kaslarımızı kasılma gevşeme hareketlerine hazırlamak için esnekliğin arttırılması, oksijen ve kan açısından zenginleştirilmesi durumudur.
 
Isınmanın amacı;
1) Kalp atım sayısını yavaş şekilde arttırmak 
2) Vücut ısısını arttırmak 
3) Antrenmana kasları hazırlamak için, kan ve oksijenle dolmasını sağlamaktır. Bu durum bizim için sakatlanma riskini azaltacak ve antrenman performansımızı yükseltecektir. 
 
Isınmanın süresi 10 ile 30 dakika arasında değişebilir.
 
Aktif ve pasif olmak üzere iki çeşit ısınma vardır. Aktif ısınma antrenman öncesinde fiziksel aktivitelerle yapılır. Pasif ısınma ise sakatlık sonrası rehabilitasyonlarda çeşitli araçlar kullanarak yapılır.
 
Isınmaya önce düşük tempolu koşu ile başlayıp bir branşa ait olmayan fiziksel hareketler ile devam edilmesi en uygun olandır. Hafif başlayan ısınma antrenmanı yavaş yavaş ağırlaşıp çalışılacak branşa özgü hareketlerle devam edebilir.
 
Özünde ısınma gerek antrenman, gerekse yarışma öncesi spor olgusunun en önemli parçasıdır.Bu konuda literatüre göz atıldığında, yapılan araştırmaların tümünde ısınmanın sportif performansı olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Yeterli ısınma ile gerek aerobik enerji oluşumu, gerekse anaerobik enerji oluşumu olumlu yönde etkilenir . Nöro-müsküler yani sinir-kas  fonksiyonu açısından bakıldığında yeterli ısınma ile kas kuvvetinin arttığı saptanmıştır.Isınan kas daha fazla gerilebilmekte ve bunun ötesinde daha çabuk kasılabilmektedir. Isınma suretiyle sinir ve kasların reaksiyon süresi kısalmaktadır. Örnek bir yerden bir yere sıçrarken beyniniz,  kasa sinyali çok daha hızlı iletir bu da sizin yapmak istediğiniz harekete hazır ve daha kontrollü olmanızı sağlar. Isınma sonucu kasın elastikiyetinin artması daha büyük hareket açısına olanak sağlar.Eklemlerin hareketi ısınma ile kolaylaşır.Ayrıca, ısınma ile hedefe yöneliklilik (isabet) ve hareketlerin koordinasyonu daha iyi hale getirilebilinir.Genel anlamı ile ısınma dayanıklılık, sürat, kuvvet, sıçrama, esneme yeteneklerini artırır.  Aynı zamanda , ısınmanın sağlık açısından en önemli etkenlerinden biri de ısınma ile kas, ligament ve tendon yaralanmaları gibi sportif sakatlanma risklerini en aza indirir.
 
Milli Takım Antrenörü 
Sefer Güneş
0545 218 78 58

Facebook'ta Paylaş

16 Haziran 2017 / Cuma


Bursa Bizim Salon

Copyright © 2016 - Tüm Hakları saklıdır - Yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz...
Her türlü sorun ve öneri için sefergunes@hotmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58
E-posta: sefergunes@hotmail.com
Bursa Kick Boks - Bursa Bizim Salon
Sitemizi bugün 330 kişi,Toplamda 3.481.748 kişi ziyaret etti.