Dövüş Sanatları

Bursa Kick Boks Nilüfer Doğru Beslenme ve Spor

Bursa Kick Boks Nilüfer Doğru Beslenme ve Spor

Karbonhidrat kasların yakıt kaynağı!

 

Spor sırasında kasların performansı için enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Karbonhidratların kas ve karaciğerde depolanmasıyla oluşan glikojen, çalışan kaslar için yakıt kaynağı. Her aktivite, glikojen kullanımını gerektiriyor. Yeterli karbonhidrat tüketilmezse glikojen miktarı azalıyor ve yorgunluk, halsizlik problemleriyle karşı karşıya kalınıyor. Bu nedenle spor yapan bireylerin beslenme programlarında tam tahıllı karbonhidratlara dengeli ve yeterli bir şekilde yer vermesi gerekiyor.

 

Spora başlamadan 1,5 saat önce yemeğe son! 

 

Spora başlamadan en az 1,5 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Egzersiz sırasında midenin dolu olmaması gerekiyor. Eğer spordan hemen önce yemek yenilirse bulantı, kusma ve sindirim problemleriyle karşı karşıya kalınabiliyor.

 

Su içmek kasların dayanıklılığını arttırıyor!

 

Spor esnasında dehidrasyonu yani su kaybını önlemek için egzersiz sırasında su içmeyi ihmal etmeyin. Sıvı kaybı, kasların kasılmaya dayanıklılık sürelerini azaltıyor. Bu nedenle spor yaparken susama duygusu gelişmeden düzenli sıvı alımı yapmalısınız. Spordan 2 saat önce 500 mililitre, spor sırasında ve sonrasında da 500 mililitre sıvı alımı yeterli olur. Spor yapan bireylerin sıvı kaybını önlemek ve performanslarında azalma yaşamamak adına günde 2,5-3 litre su içmesi gerekiyor.

 

Güçlü kemikler için süt ve süt ürünleri!

 

Kalsiyum, kemiklerin güçlü olması ve kas fonksiyonları için gerekli bir mineral. Yağsız süt ve süt ürünleri hem kalsiyumun hem de proteinin iyi birer kaynağı. Ayrıca düşük yağ oranları sebebiyle spor yaparken tüketilmesi gereken besin gruplarından. Her gün en az 4 porsiyon süt ve süt ürünü tüketmeye dikkat edin.

Protein barlarından destek alın!

Protein barları sporcuların artan enerji ve protein gereksinimlerini karşılamada destek olabiliyor. Barlar; egzersiz sonrasında hızlı enerji almak için kullanılabilir.

 

Kas yoğunluğu protein tozuyla değil antrenman ve beslenmeyle arttırılır.

 

Sporcuların çoğu beslenmesinde proteine ağırlık veriyor ve günlük protein alımını arttırmak için protein tozlarına yöneliyor. Oysa kas yoğunluğunu arttırıcı gizli gerçek; yoğun antrenman ve yeterli enerji tüketimi. Kas yoğunluğunu arttırmak için diyete ek olarak protein tüketmek gerekiyor. Sporcuların beslenmelerindeki miktar artışlarıyla birlikte protein miktarı gereken düzeye ulaşabildiği için ek protein alımına gerek kalmayabiliyor. Eğer enerji alımı yeterli ise günde 1-1,5 kilo protein tüketimi ile dengeli bir diyet sağlanabilir. 

 

Kafeinden uzak durun!

 

Kafeine dikkat! Özellikle çarpıntı, hipertansiyon, baş ağrısı, gastrit ve uykusuzluk gibi sorunları olan bireyler kafeini fazla tüketmemeli.

 

Spor yapmayı zorlaştıran besinler! 

 

Spor öncesindeki öğünlerde gaz yapıcı ve bağırsakta kalış süresi uzun besinlerden uzak durulmalı, sindirimi kolay besinler seçilmeli. Kuru baklagiller, kuru yemişler, kuru meyveler, acılı ve baharatlı yiyecekler, çiğ ve gaz yapıcı sebzelerden (lahana, karnabahar, pancar, turp vs.) uzak durulmalı. 

 

Yağlı besinleri de spor öncesi öğünlerde tüketmemek gerekiyor. Çünkü yağlı besinler mideyi geç terk ediyor, kişinin kendini hantal ve ağır hissetmesine neden oluyor. 

 

Spordan sonra ne yemeli?

 

Egzersiz sonrasında 200 mililitre light süt, 100 gram muz ve 25 gram yulaf ezmesini blendırdan geçirerek tüketebilirsiniz. Bu besinler kaslarda azalan karbonhidrat depolarının hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlıyor. 

 

Yetersiz beslenme ile zayıflamaz, kaslarınızı kaybedersiniz!

 

Uzun süre yiyeceklerden yeterli enerji alınamadığında, sporcunun gereksinimi olan enerji, vücuttaki başka depolardan sağlanıyor. Bu durumda kas dokusunda azalma görülüyor, kuvvet ve dayanıklılık kaybı ile birlikte performans düşüyor.

 

Aç karnına egzersiz yapmayın! 

 

Aç karnına yapılan egzersiz performansınızı düşürüyor. Egzersiz öncesi yapılan 200-300 kilokalorilik bir kahvaltı kan şekerini yükseltiyor, egzersiz sırasında enerji sağlayarak performansı arttırıyor. Egzersiz sırasında açsanız verimli spor yapamaz hatta programınızı sonlandırmak zorunda bile kalabilirsiniz.

 

Spordan çıkıp tartıya koşmayın!

 

Spordan hemen sonra tartılmayın. Doğru bir vücut analizi için biraz daha sabırlı olmalı ve spordan en az 3 saat sonrasında tartılmalısınız.  

 

Haftalık kilo kaybı, kilonuzun yüzde 1 ila 2’si kadar olmalı!

 

Spor yaparken kilo kaybınızın haftada ortalama kilonuzun yüzde 1 ila 2’si arasında olmasına özen gösterin. Ayrıca unutmayın ki spor yapıyor olmanız istediğiniz her şeyi yiyeceğiniz anlamına gelmez. Diyetisyeninizin haftalık spor programınıza uygun olarak planladığı beslenme programına uyum sağlamaya özen gösterin. Hızla verdiğiniz kilolar hızlı bir şekilde de geri gelebiliyor! 

 

 

Milli Takım Antrenörü

Sefer GÜNEŞ

0545 218 78 58


Facebook'ta Paylaş

17 Temmuz 2017 / Pazartesi


Bursa Bizim Salon

Copyright © 2016 - Tüm Hakları saklıdır - Yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz...
Her türlü sorun ve öneri için sefergunes@hotmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58
E-posta: sefergunes@hotmail.com
Bursa Kick Boks - Bursa Bizim Salon
Sitemizi bugün 570 kişi,Toplamda 3.486.627 kişi ziyaret etti.