Haberler

VİTAMİNLER

VİTAMİNLER

VİTAMİNLER

Vitaminler hakkında genel bilgi.
Vitaminler vücudumuzun metabolik olayları için gerekli olan organik bileşiklerdir.Eksiklikleri halinde vücudumuzda birtakım problemler meydana gelir.Vitaminle vücudumuzda sentez edilemezler veya pro-vitaminlerden sentez edilirler.Bu nedenle genelde dışarıdan alınmalıdırlar.
Vitaminleri dışarıdan direk olarak veya pro-vitamin( vitamin ön maddesi) olarak alırız.Vitaminleri direk olarak kullanırız.Pro -vitaminler ise vücudumuzda vitamine dönüştürürüz(yani aktif hale getiririz).
Vitaminler 2 ye ayrılırlar
1-Yağda eriyenler
2-Suda eriyenler
Suda eriyen vitaminler B ve C vitaminleridir.Vücutta depo olmazlar bu nedenle bu vitaminlere ihtiyaç fazladır.Çünkü aldığımız anda fazlası idrar yolu ile atılır.Bu nedenle de sürekli almak gerekir.Bunlar toksik değildir yani fazlalıklarının vücuda bir yan etkisi olmaz.Suda eriyen vitaminler çok kolay emilirler ve kullanılabilirler.Bu vitaminle kolay bozulur ve saklanmaları zordur.

 

Yağda eriyen vitaminler A,D,E,K vitaminleridir .Bunların fazlalığı vücutta depo edilir.Bunlar toksik olabilir .fazlalıkları yan etki yapabilir.Süt et,unlu gıdalarda bol bulunurlar.Vücudumuzun bunlara kesin ihtiyacı vardır.Bunlar yağda erirler ve yağlarla birlikte taşınırlar.Safra pankreas salgıları eksikliğinde ,besinlerin yağlarının azlığında emilme zorlukları olabilir.fazlaları karaciğerde depo edilir.E vitamini dışındakiler toksik etki zararlı etki yapabilir.Yağda eriyen vitaminler pişirmeye dayanıklıdırlar.Dolayısıyla pişirilen gıdalar ile alınabilirler.
VİTAMİNLERİN FAYDALARI
Vitaminler vücudun bir parçası değildir.Metabolik olayları düzenlerler ve onlara yardımcı olurlar.Katalizör görevi yaparlar.
Vitaminlerin çok az miktarları bu etkiyi gösterirler.Dışarıdan tabletler halinde vitamin alınmasına gerek olmaz.Aldığımız gıdalar ve düzenli beslenme ile ihtiyacımız olan vitamin ihtiyacına kolaylıkla ulaşabiliriz.

Aslında hepsinin latince tıbbi  ismi olmasına karşın Vitaminler kolayca anlaşılması ve bilinmesi için Harflerle ifade edilirler.A,B,C,D,E,K gibi

 

A VİTAMİNİ
A vitamini sadece hayvanlarda bulunur.Biz hayvansal gıdalarla bu vitamini alırız.Süt,Yumurta,balıkta bol miktarda vardır.Yağda eriyen bir vitamindir ve fazlası vücutta depo edilir.Havuç ve havuç benzeri sarı -turuncu besinlerde de pro vitamin olarak bulunur.Biz bunu vücutta A vitaminine dönüştürürüz. A vitamini gereğinden fazla alınırsa depo edilir ve birtakım zararlara neden olabilir.Erkeklerin 5 bin Kadınların günde 4 bin ünite A vitaminine ihtiyacı vardır.
Çok fazlası bulantı kusma ağrı iştahsızlık ve görme bozukluğuna neden olabilir.A vitamini eksikliğinde gözde ve deride keratoz, kseroftalmi (göz akı ve korneanın parlaklığını kaybederek kuruması), foliker hiperkeratoz ( deri hastalığı) ve gece körlüğü görülür.

A vitamininin Faydaları:
1- Epitel tabakası için son derece gerekli bir vitamindir.Derimizin ve vücudumuzdaki dokuların etrafını saran tüm hücrelerin üremesini sağlayan taban hücrelerinin üzerine uyarıcı etki yapar.Epitel dokusunu sağlamlaştırır.Değişimini sağlar bu nedenle de kanseri önleyici etkisi çoktur.
2-Görmemizi sağlayan pigmentlerin yapımını sağlar.Kornea tabakasını kuvvetlendirir.Göz sağlığı için mükemmel bir vitamindir.
3-burun, göz, sindirim sistemi, akciğer ve mesane gibi yerlerdeki hücreler için gereklidir.Bu organların salgı salgılamaları kolaylaşır ve güçlenir.Yani salgı sistemi üzerinde etkilidir.
4-Kemik gelişimine ve çocuklukta diş etlerinin kuvvetlenmesine çok faydalıdır.
5-Her hangi bir yaralanmada Doku iyileşmelerini kolaylaştırır.Enfeksiyon kapma riskini azaltır.
6-Dışarıdan gelen zararlı maddeleri tutar antiosidandır.Vucudumuzu koruyucu etkiye sahiptir.
7-Vücudun savunma sistemindeki lenfositleri uyarır.Değişimlerini sağlar.Bu nedenle kansere karşı koruyucu bir etki oluşturur.
A vitamini eksikliği:
Aslında nadri oluşur.Çünkü besinlerle alınabilir.Vücudumuzda da depo edilir.Eksikliğinde bu depolardan kullanılabilir.En büyük depo yeri karaciğerdir.Alkol alınması bazı ilaçlar ,E vitamini eksikliği bu vitaminin emilimini zorlaştırır.
1-Gece körlüğü  dediğimiz hafif karanlıkta görme azalır.Gözlerde kuruma ve çabuk yorulma meydana gelir.
2-T -lenfsitlerde ve B-Lenfositlerde azalma olur.Bu nedenle vücudun savunması zayıflar ve hastalıklara açık hale gelir.
3-A vitamini eksikliğinde kanser riskinin arttığı saptanmıştır.
5-Ciltte ve salgı yapan dokularda kuruma oluşur.Kepeklenme meydana gelir.Akciğer ,bronşlar,ağız içi ve vaginada problemler meydana gelir.
6-Kemiklerde kalınlaşma ve bu nedenle  kemiklerden geçen sinirlerde sıkışmalar olur.
7-Halsizlik, bitkinlik, uykusuzluk, tat ve koku alma duyusu bozuklukları ve iştahsızlık görülür.
8-Dişeti hastalıkları böbrek taşları akne vs sorunlar meydana gelir.

A vitamini eksikliği nadir görülür.Çünkü karaciğerde bol miktarda depo edilen bir vitamindir.Düzenli beslenenlerde problem teşkil etmez

A vitamini fazlalığı:
A vitamininin eksikliği gibi fazlalılığının da bir zararı olabilir.
A vitamininden zengin olan Karaciğer gibi besinlerin çok aşırı tüketilmesi durumunda ve hastalık sebebi ile sürekli A vitamini preparatı kullanımında A vitamini fazlalığı oluşur.Zengin ülkelerde çok daha fazla görülen bir durumdur.
Havuç Narenciye gibi Beta karoten içeren besinlerin fazla alınması ile A vitamini fazlalığı oluşmaz.Çünkü Bu durumda Fazla ise beta karoten A vitaminine dönüşmez.Sadece karoten olarak biriktirilir.Buda bir zarar vermez.
A vitamini fazlalığı zehirlenme etkisi bile gösterebilir.
Belirtiler:
1-Deride kuruma , kaşıntı
2-Saçlarda sertleşme ve seyrekleşme
3-Kemiklerde büyüme durması
4-Dudaklarda kuruma ve çatlamalar
5-Gebelikte doğumsal aksaklıklar
6-Sürekli olarak gereğinden fazla alınması ile iştahsızlık,bulantı, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk
7-Beyin ödemine bağlı olarak baş ağrısı ,bilinç bulanıklığı

 

Günlük ihtiyaçlar
Besinlerle alınan karotenden A Vitamini elde edilir. Günde alınan 10 000 – 15 000 Ünite karotenden yaklaşık 5 000 Ünite A Vitamini elde edilebilir. Bir erişkin için bu miktar iki tane orta boy havuç demektir.
Bir mikro gram için 5 Ünite tabiri kullanılır.

 

Yaş 

Ünite

0 – 1

1500 – 2000

1 – 3

2000 – 2500

4 – 6

2500 – 3000

7 – 10

3000 – 3500

10 – 12

4000 – 4500

Erişkin Erkek

5000 – 6000

Erişkin Kadın

4000 – 5000

Gebe Kadın

5000 – 6000

Emziren Anne

6000 – 7000

 

A Vitaminin Nerelerde bulunur:
Balık yağı ,Tereyağı, Yumurta,Süt, peynir, Kırmızı et,Karaciğer
Karoten olarak ise Havuç, sebze, Domates, Kayısı, Muz, patates, gibi sebzelerde bulunur

B Vitaminleri

B vitamini suda eriyen vitaminlerdendir.Vücutta depo olmazlar bu nedenle bu vitaminlere ihtiyaç fazladır.Sürekli olarak besinlerle almamız gerekir.Çünkü aldığımız anda fazlası idrar yolu ile atılır.Bu nedenle de sürekli almak gerekir.toksik değildir yani fazlalıklarının vücuda bir yan etkisi olmaz.Çok kolay emilirler.B vitaminleri fonksiyonlarına göre çeşitlere ayrılırlar.

B1
Karbonhidratlardan enerji üretimi, beyin fonksiyonları ve sindirim sistemi için gerekli   proteinleri vucudun  kullanabilmesini sağlar.Kas ve sinir sistemi için gereklidir.Eksikliğinde hafıza zayıflığı, güçsüzlük, iştahzısızlık, dikkatsizlik,kabızlık, mide ağrısı, ayak ve ellerde karıncalanma görülür.

Buğday, baklagiller  karaciğer, ıspanak,, bamya, fasülye, pancar, badem, ceviz, fındık, esmer pirinç, yulaf, mısır,koyun eti, sığır eti, balık ve sütte bolca bulunur.

B2
enerji üretimi için gerekli.Protein karbonhidrat ve yağklardan enerji üretilmesine katkı sağlar.Vücuttaki asit dengesini düzenler. Cilt,saç, tırnak ve gözler için önemli bir vitamindir.

Süt ve süt ürünleri, karaciğer, böbrek, mantar, elenmemiş undan yapılmış ekmek, cerealler, badem, yeşil sebzeler,havuç,fındık, mercimek ,patetes gibi besinlerde ve sebzelerde bulunur.

Eksikliğinde Gözlerde yanma ve bulanıklık, parlak ışığa hassasiyet, katarakt, yağlı saçlar, cilt sorunları, tırnakların çabuk kırılması, dudaklarda çatamalar gibi cilt ve deri problemleri görülür.

B3
Protein karbonhidrat ve yağklardan enerjiüretimi, beyin fonksiyonları ve cilt sağlığı için gereklidir. Kan şeker seviyesini dengeler.Kanda kolesterol seviyesini düşürür.

Karaciğer, böbrek, balık, tavuk, ekmek, cerealler, mantar, baklagiller, fıstık, fıstık yağı, ceviz, fındık, badem, bira mayası, esmer pirinç, esmer makarna,kabak ,incir, hurma

Enerji azlığı, ishal, , baş ağrısı, bellek zayıflığı, uykusuzluk sıkıntı, çabuk kızma, depresyon, dişeti kanamaları veya hassasiyeti, sivilce, egzama.

B5
Enerji üretiminde rol oynar. Beyin fonksiyonları  ve sinirler için önemli.  Cilt ve saç sağlığında önemli etkisi vardır.
Doğada çok miktarda vardır.Bağırsaklarda da bir miktar sentez edilebilir.
Karaciğer, böbrek,tavuk, yumurta, kırmızı et, buğday, mısır ve baklagillerde bolca bulunur.
Ayrıca bir miktar bağırsaklarda da yapılmaktadır. Eksikliği kan şekerinde düşme, ellerde titreme, kalp çarpıntıya neden olur .Kramplar, ayaklarda yanma hissi, erken yorulma,enerji kaybı ve güçsüzlük.

B6 
Beyin fonksiyonları, hormonların üretimi için gerekli. Seks hormonlarını dengeler. Alerjik reaksiyonları engelleyen bir vitamindir.
Karaciğer, böbrek, kırmızı et, balık, yumurta, ekmek, bamya, fasulye, yulaf, mısır, pirinç de bolca bulunur.
Eksikliğinde güçsüzlük, hafıza kaybı, çarpıntı,kansızlık, ciltte kuruluk, görme problemleri, uyuşukluk görülür.

B11 vitamini
Kırmızı kan hücreleri ve sinir dokularının oluşumunda rol oynar. Hücre bölünmesi için gereklidir.
Büyümeyi sağlar
Karaciğer, böbrek, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ekmekte bulunur.
Anne karnındaki bebeğin sinir sisteminin gelişimi için de gereklidir. Eksikliğinde iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı oluşur.

B12
Protein kullanımı, dna sentezi,ve sinirler için gerekli. Kanda oksijenin taşınmasına yardımcı olur.Enerji üretiminde rol oynar..  Besinlerle veya sigara gibi alışkanlıklarla vücuda giren siyanürü etkisiz hale getirir. Zehirli maddelere karşı çok iyi bir koruyucudur.
Karaciğer, böbrek,koyun eti, hindi,somon, ton, uskumru gibi yağlı balıklar, yumurta, peynir,sütte bulunur.

Eksikliğinde dilde hassasiyet dişlerde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, şişme, kızarma, hayal görme, depresyon, adalelerde kasılmalar, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma şikayetleri , kabızlık oluşur

 

C vitamini:


Suda eriyen vitaminlerdendir .Bir çok görevleri vardır.Çoğu hayvan kendi ihtiyacı olan C vitaminini glükozdan sentez ederler.Ancak insanlar C vitamini sentez edemediklerinden bunu dışardan besi yolu ile almak zorundadırlar.Tüm taze sebze meyve ve etlerde birazda olsun C vitamini vardır.
C vitamini içeren gıdalar ısıtılır veya pişirilirse içindeki C vitamini hızla bozularak işe yaramaz hale gelir.

C vitamini kimyasal olarak askorbik asidin sola döndüren enantiyomeridir. Ticari C vitamini genelde askorbik asit kristallerinden veya askorbik asitin kalsyum veya sodyum tuzlarından oluşur.

C vitamininin yararları:
C vitamini kolajenin üretimini sağlar.Kolejen çoğu dokulara sağlamlık veriri- ve dayanıklılığını sağlar. Alyuvarların işlemesine kadar çok sayıda görevi vardır.Bu nedenle vücudun enfeksiyonlara olan direncini arttırır.Vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir.Gribe ve nezle karşı C vitamini vücut direncini arttırdığından etkili bir silahtır.
Diş ve Diş etleri için ç.ok gerekli bir vitamindir.C vitamini eksikliğinde diş etleri kanamalı ve iltahaplıdır.
C viştamini vücudun demiri özümlemesinde rol oynar.
Kas kemik ve doku hücrelerini koryarak dış etkenlerden zarar görmesine engel olur.
Organları sağlamlaştırır ve salgı vebzlerinin düzenli çalışmasını sağlar.

C vitamini eksikliği;

Ağır C vitamini eksikliğinde skorbüt ortaya çıkar.
Skorbütün belirtileri : halsizlik, kolayca kanıyan dişetleri, ciltte morluklar, eklemlerde ağrı ve yuvarlanan saçlardır.
Ağır skorbüt günde 50-100mg C vitamini ile engellenebilinir (1mg = 1 miligram = 1/1000g = 0.001 gram).
c vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştah azalması, yara iyileşmesinde gecikme, deride kuruluk ve çatlamalar eklemlerde şişmeler  olur
Vücur direncinin azalmasından dolayı grip ve nezleye yakalanma riski artar.
Sigara içenlerin , alko alanların ve stres içinde olanların C vi,taminine olan ihtiyaçları artar.Çünkü bu 3 faktör vücut direncini azaltan etmenlerdir.

C vitamini fazlalığı:
Çok fazla alındığı takdirde, mide bulantısı, kusma ve mide krampları görülebilir.Ağız yoluyla alınan fazla C vitamini hafif ve geçici ishale yol açar.


Maydonozda bol miktarda C vitamini vardır

C vitamini açısından zengin besinler:Brokoli: 1kase (116 miligram)
Portakal suyu: 1 bardak (97 miligram)
Çilek: 1 kase (84 miligram)
Portakal: 1 tane (75 miligram)
Greyfurt: 1 tane (67 miligram)
Mango: 1 tane (57 miligram)
Biber: 1/2 kase (45 miligram

 

Maydonoz, kuşburnu, karpuz,üzüm , kavun,mandalina,domates, kırmızı biberde, lahana ,patates,karnıbaharda da C vitamini vardır.

Günlük İhtiyaç:

 

1-3 yaş: 40 miligram
4-10 yaş: 45 miligram
11-14 yaş: 50 miligram
15-51+ yaş arası: 60 miligram

tîbbi çevrelerce kabul edilen günlük gereksinim 50-200mg civarındadır. Bu miktar yeterli sebze ve meyve yiyerek elde edilebilinir, ancak miktarın kendisi sağlıklı yaşam için yeterli değildir.
Hastalık, yaralanma veya zehirli maddelerle temas halinde (mesela sigara dumanı) vücudun C ve diğer vitamin ihtiyaçları artar.

Alım şekli

Yapay C vitaminiyle bitkilerden elde edilen C vitamini arasında herhangi bir kimyasal veya etkisel fark yoktur.

C vitamini çeşitli şekillerde alınabilir. Ağız yoluyla tablet olarak yutulabilir. Ancak eczanede satılan C vitaminlerinin dozu genelde düşük olmakla beraber, kilo başına fiyatı da yüksek olabilmektedir. En ucuz ve en uygun şekli toz halinde, %99.5 veya daha yüksek saflıkta, tıbbi askorbik asit kristalleridir. (Teknik saflık düzeyindeki askorbik asit tüketilmemelidir.)

C vitamini ince bağırsaklarda emilen bir vitamindir.Besinlerle alınan C vitamininin emilimi tabletlerle alınana göre daha kolay olur.

Günlük doz (3-20 gram) küçük dozlara bölünerek büyük bir bardak su veya meyve suyuna karıştırılarak yutulabilir. Asitlikten rahatsız olanlar bir bardak suya askorbik asit koyup yarı miktarda sodyum bikarbonat (kabartma tozu) ekleyerek asitliği yokedebilirler. Bu durumda sodyum askorbat içilmiş olunur.

On yaşından küçük çocuklara yaşları kadar gram askorbik asit verilmesi tavsiye edilir.

Ağır hastalıklarda, özellikle viral enfeksiyonlarda ve kanserde hastalara damardan, günde 20 ile 300 gram sodyum askorbat verilmesi her zaman ağrıların, ateşin ve diğer semptomların hızla azalmasına, kanser dışında çoğu zaman hastanın iyileşmesine ve kanser durumda hastanın ömrünün önemli ölçüde uzamasına yol açmaktadır.


Facebook'ta Paylaş

11 Kasım 2016 / Cuma

• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Etiketler:Bursa Bizim Salon

Copyright © 2016 - Tüm Hakları saklıdır - Yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz...
Her türlü sorun ve öneri için sefergunes@hotmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58
E-posta: sefergunes@hotmail.com
Bursa Kick Boks - Bursa Bizim Salon
Sitemizi bugün 1.719 kişi,Toplamda 3.634.619 kişi ziyaret etti.