Haberler

SPOR VE OBEZİTE

SPOR VE OBEZİTE

Çok iyi bilinir ki yağlar vücudumuzun ana unsurlarından biridir ve ana enerji depolarıdır.Vücut bölümlerini incelersek:
1-Vücudun Aktif Kitlesi: Kas, karaciğer, kalp,bağırsak  gibi organ ve dokular…
2-Ekstraselüler Sıvı Kitlesi: Kan, lenf, barsak sıvıları vs…
3-Konnektif Doku Kitlesi: Bağ dokusu, deri, kemik vb…
4-Yağ Kitlesi: Elzem yağlar, depo yağları…
Yani yağlar vücudumuzun vazgeçilmez ana unsurudur.Bunların bir kısmı  elzem yağlardır ki merkezi sinir sisteminde, kemik iliğinde , meme bezlerinde bulunur.Bulunmaları kesin gereklidir.
Diğer yağ gurubu ise Depo yağlarıdır.Bunlar iç organları koruma amaçlı olarak zar şeklinde onların etrafında, derimizin altında  veya kas içlerinde ve aralarında toplanan yağlardır.
Bozuk bir araba nasıl ki demir yığınından başka bir şey olmaz ve bir işe yaramaz ise yağsız bir insanda sadece bir et yığını olur.
İnsanın vücut sıhhati çalışması ile ilgilidir.Hiçbir aktivasyon yapmayan ve vücudunu tembelliğe alıştıran insanlar sonuçta şişmanlar .Az veya çok yemek yesin fark etmez.Çalışmayan bir vücut sonunda depo yağlarını arttırır ve şişmanlık yani hastalık ortaya çıkar. Bir araba ne kadar mükemmel olursa olsun eğer çalışmaz ve sadece garajda kalırsa paslanır ve çürür.Arabanın motoru nasıl ki çalışma sonucu açılırsa insan vücudu da çalışma ile dinç kalır.
Geçmişte çoğu hastalıklar maalesef yiyecek azlığından ileri gelirdi yenen yiyecekler kişinin aktivitesini karşılamayacak yetersizlikte idi..Şimdi ise maalesef  tam tersine hastalılar yiyecek fazlalığından ve aktivite azlığından meydana gelmektedir.Bununda toplumumuzdaki adı obesitedir.( Şişmanlık) ki tür toplumunda maalesef çok yaygındır.

 Şu önemli bir bulgudur ki günümüzde çocukların ortalama ağırlığı bundan 10 yıl önceki karşılılarına göre 4.8 kilo daha fazladır.Bu daha iyi beslendiklerinden değil, aktivasyonlarının azalmasındandır.Bilgisayar ve tv başında ve ders  masasında sürekli oturan ve fiziksel aktiviteleri günden güne düşen çocuklar aynı şekilde beslenmelerine karşın kiloca daha ağır gelmektedirler.Buda ilerde şişmanlığa yani hastalığa davetiye çıkarmanın en iyi yoludur!Günümüzde obez çocukların gün geçtikçe artması onların çok iyi beslendikleri anlamına gelmez.Obesitenin toplumumuzdaki en önemli sebebi eksersiz azlığıdır.
Çocuklarımız artık bu devirde evde oturmayı dışarıdaki aktivitelere tercih ediyorlar.Tüm yaşamları aktivitelerden yoksun kaldı.Video oyunları komputürler çocukları adeta elimizden çaldı.Kovalamaca , saklambaç, körebe ,9 taş ,tavşan kaç tazı tut gibi oyunlar tarihe karıştı .Şimdi artık ellerine top alıp mahalle maçları yapmaktansa bilgisayarda Fifa 2004 oynamayı tercih ediyorlar.Üstelikte de Yüksek kalorili çikolatalar, bisküviler,çıtır çerezler ve dondurmalar bilgisayar başında en önemli yiyecekleri haline geldi.
Bu durumda aileler çocuklarını obesiteden kurtulmak için değişik aktivitelere yönlendiriyorlar.Ancak aktiviteler bazen çocuğu bırakın zayıflatmayı şişmanlatıyor.Misal hafta sonları yüzme kurslarına yollamakla çocuk bırakın kilo vermeyi daha çok kilo alıyor.Yine yaz aylarında haftada bir veya 2 gün yaz spor okullarında birer saatlik eksersizler obez çocuklarda hiç bir şekilde verimli olamıyor.
Eksersiz ve aktiviteden amaç düzenli ve sürekli olması ve çocuğun alıp depo edeceğinden daha fazla bir enerjiyi tüketmesidir. Kısa süreli ve devamsızlık içerek aktiviteler yorgunluğa bağlı olarak yiyecek alınımı da arttırdığından tam ters etki yapmaktadır.
Bu nedenle şişmanlık hastalığı ile baş başa kalan çocuklar için en verimli olan yol azar ama sürekli olarak yapılan sistematik eksersizlerdir.Bunlardan biri aerobiktir. Ancak aerobik çocuklar için bir süre sonra son derece sıkıcı bir hal almaktadır.Çünkü aerobik çocuk için bir amaç taşımaz.Eğlence özelliği yoktur.Çocuklar genelde bir amaç için eksersiz yapma eğilimindedirler. Çünkü onlar eksersiz yaparken vücut sıhhatlerini değil yarışma ve eğlence duygusunu ön planda tutarlar.
Aslında ülkemizde yüzlerce taekwondo merkezi aslında birer obesite tedavi üniteleridir.Ancak şaşırtılacak bir durumdur ki bunun farkında değildirler.Taekwondo gençlerin vücutlarını ve akıllarını hiçbir alete ihtiyaç duymadan dengeli bir şekilde geliştirmelerine  yardımcı olan mükemmel bir eksersiz yöntemidir.
Şişmanlık yaşları 6 yaş civarıdır.Şişmanlığa sebep olan yağ hücreleri 6 yaşında hızla çoğalmaya başlar ve ergenlik boyunca sürekli artar.Bu aşamada çocuk fazla şişman görünmeyebilir. Şişmanlık (obesite) aslında çocukluk dönemlerinde kendini belli eder.Yağ hücreleri ergenlikte o kadar aritmetik hızla artar ki kişi bir anda obez oluverir.
Taekwondo bir çocuğa günlük yapması gereken eksersizi sunar  ve çocuk  harcaması gereken enerjiyi harcar.Bu nedenle çocukta yağ hücresi sayısı artmaz.Taekwondo obez çocuklarda iştah hissini azaltarak yağ hücresi yapımını azaltır ve düşürür.Metabolizmanın verimli çalışmasını sağlar.Bu eksersizlerin sürekli ve periyodik olmasından kaynaklanır.Çünkü taekwondo disiplinli çocuğa disiplinli ve sürekli çalışmasını sağlar.Taekwondo bazen yapılan bazen yapılmayan çocuğun isteğine bağlı eksersiz  içermez.Gurup halinde, düzenli günlerde, belli saatlerde yapılan periyodik eksersizler yapılır.
Her kas oksijen için odalar içerir. Bunlara Myoglobin denir.Kaslar gelişirken bu oksijen depolarıda gelişir.Gelişmiş kaslar sürekli olarak daha çok yağ yakımını sağlarlar.Eksersiz yapmak enerjide yağ yakımını sürekli kılar.
Taekwondo kas gelişimini sağlar.Metabolizmayı hızlandırır ve yağ depolanmasının önüne geçer.
Taekwondo çalışan her çocuk obesite tehlikesinden uzaklaşır.
Taekwondo ritmik ve sürekli eksersizler sağlayan mükemmel bir spordur..Evde kendi kendinze yapacağınız zamansız ve yetersiz eksersizlerin size ve çocuğunuza ciddi faydaları olmaz.Taekwondo salonları gurup dayanışması içinde bu probleminizin üstasinden gelir.


Facebook'ta Paylaş

11 Kasım 2016 / Cuma

• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Bursa Bizim Salon

Copyright © 2016 - Tüm Hakları saklıdır - Yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz...
Her türlü sorun ve öneri için sefergunes@hotmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58
E-posta: sefergunes@hotmail.com
Bursa Kick Boks - Bursa Bizim Salon
Sitemizi bugün 1.757 kişi,Toplamda 3.634.657 kişi ziyaret etti.