Haberler

Sporcularımız İçin Sağlık Prensipleri

Sporcularımız İçin Sağlık Prensipleri

Öğrencilerin spor yaşantılarının uzun ömürlü ve sağlıklı olması için basit 7 tane kural vardır.Bir taekwondocu bu prensipleri sırası ile uygulamaya dikkat etmelidir.Burada özellikle taekwondo eğitimi alan çocukların sağlıklı gelişimine odaklanarak ,ailelerine çocukları için dikkat etmeleri gereken kurallar üzerinde duracağız.Çünkü çocukların ihmal ettiği bu kaidelere ailelerin dikkat etmesi ve üzerinde özellikle durmaları şarttır.Sağlıklı ve güçlü bir spor yaşantısı için bunlar muhakkak gereklidir.

1. Temiz Hava:
solunum demek sadece  ciğerlerimize çektiğimiz havanın miktarı ile ilgili değildir..Çünkü aldığınız hava kirli ise solunumla ilgili fonksiyonlarda kötü  olacaktır.Vücuttan artık maddelerin çabuk atılması solunumla aldığımız havadaki bol oksijen oranı ile de alakalıdır.Yetersiz oranda oksijen alınımı vücut fonksiyonlarının da verimsiz yapılmasına neden olur.Az oksijen miktarı vücut toksinlerinin daha geç atılmasına neden olur. Buda vücudun dinçleşmesine ve kendini kısa sürede toparlamasına engeldir.Zayıf  bir vücut direnci ise tüm hastalıklara kapı aralar.
Çocuklar okul sıralarında saatlerce zorla otururlar.Bu oturuş pozisyonu aslında sağlıklı bir nefesleşmeyi engeller.Karın büzülür ve nefesleşmeyi sağlayan büyük karın kası diyafram verimli çalışamaz.Bu nefesleşme daha küçük olan kaburga kaslarının fazla çalışmasına ve zorlanmasına neden olur.Büyüdüklerinde bile bu nefesleşmenin hatalı olduğunun farkına varmazlar.Hatalı nefesleşmeleri iş verimlerini bile etkiler.
Nefesleşmenin en verimli yolu bebeklerin nefesleşmesidir.Çünkü bebekler nefes alıp vermek için göğüslerini değil, karınlarını kullanırlar.Bu şekilde akciğerler mümkün olduğunca çok hava ile dolar. Karın kasları kasıldığında nefes verilir,karın kasları gevşediğinde nefes alınır.Yani karın içeri çöker nefes verilir karın şişirilir nefes alınır.Bu şekilde bir nefesleşmeyi alışkanlık haline getirmek vücut için fazla zorlanmadan maksimum oksijenin temin edilmesini sağlar.
Kısaca Taekwondo öğrencileri için iyi bir nefesleşme demek vücuda organların beslenmesi ve artık maddelerin kolay atılımı için bol miktarda oksijenin alınması demektir. Nefesleşme sadece dojangda antrenman yaparken gerekli değildir.Gün boyunca genel sağlık prensipleri açısından vücut sağlığı için güzel nefesleşme şarttır.
Taekwondo öğrencileri için müsabaka esnasında güzel nefesleşme için en verimli yol tekniğin sonunda bol nefes almak ve vücudu oksijenle doldurmaktır.Tekniğe başlarken kuvvetli nefes alımı saldırıyı rakibe haber verebilir. Birde taekwondo teknikleri anaerop enerji ile yapılır.teknikler esnasında nefesleşme çok zordur.Bu nedenle tekniğin bitiminde derin karın nefesi almak şarttır.Nefes alma sert,kısa sürede ve karın kaslarının çalışımı ile olmalıdır.Alınan nefesin ani verimi sporcunun gevşemesine ve akciğerlerin tekrar otomatik olarak hava ile dolmasına neden olur.
Taekwondoda temel prensip her tekniğin kuvvetli bir nefesleşme ile yapılmasıdır. Tekniğin başı ve sonu kuvvetli nefesleşme ile desteklenmelidir.
Kuvvetli nefesleşme bir alışkanlık olmalıdır.Her sporcu sabah dışarı çıkmalı ve kuvvetli nefes alıp verme antrenmanları yapmalıdır.
Antrenman esnasında sadece nefesleşme önem taşımaz.Ortamın havasıdaönemlidir.İstediğiniz kadar kuvvetli nefesleşme yapın.Ortam temiz oksijenle dolu değilse birişe yaramaz.Çalışma ortamı bol oksijenli, havadar olmalıdır.
Ekipmanlar (kılık kıyafetler) bilhassa yaz aylarında hafif olmalı vücudun havalanmasını sağlamalıdırlar.

2.Güneş:
Bir sporcu En önemli doğal tehlikelerden biride güneştir.Çünkü  kısa süre içinde çok su kaybını beraberinde getirir.Su ve tuz kaybı genel vücut fonksiyonlarını etkiler.Bu nedenle çalışma ortamları aşırı sıcaktan uzak olmalı ve aşırı güneşli ortamda çalışmaktan çekinmeliyiz.Tıbbi olarak güneşe güneş koruyucuları olmadan çıkılmamalıdır.
Tabi bunu söylerken şunu ifade etmekte gerekir.Güneş bizim düşmanımız değildir.Atalargüneş girmeyen eve doktor  girer derler.Güneşsiz ortamlar kişiyi depresyona iterler.Güneş ışığı kişinin kendini iyi hissetmesini ve rahatlamasını sağlar.Hem de ücretsiz olarak bize mükemmel bir D vitamini imkanı sağlar.Günlük belli miktarda güneşlenmek gerekir.Antrenman ortamlarının bol gün ışığı alan rahat havadar yerler olması şattır.

3. Dinlenme
Yeterli miktarda dinlenmek taekwondocu için çok büyük önem taşır.Bu dinlenme sadece antrenman sonu dinlenme anlamına gelmez.Günlük yaşamdaki çalışma ortamının stresinden de kurtulup dinlenme sağlıklı bir yaşam için şarttır.Günlük yaşam stresinden uzaklaşmayan bir sporcu iyi ve verimli bir antrenman yapamaz.
İyi bir dinlenme için en önemli faktör uyumadır.Yeterli miktarda uyuma ile vücudun kendini yenilemesi sağlanır.
Yetersiz dinlenme strese , depresyona ve diğer rahatsızlıklara yol açar.Buna ilavetende vücudunu en verimli şekilde kullanmasına engel olur.
Araştırmacılar 24 saat içinde en az 8 saat uyumak gerektiği konusunda hem fikirdirler.Kişiden kişiye değişmek şartı ile 8-10 saat arasında uyumayı salık verirler.Sıradan bir insan için 8 saat uyku yetebilir ancak bir sporcu 10 saat civarında bir uyku dilimine sahip olmalıdır.Önemli bir noktada uykudan önce herhangi bir şey yeyip içilmemelidir.Yani uyku esnasında vücut tamamen dinlendirilmelidir.İç organların çalışması minimum seviyede tutulmalıdır.
Yeterli dinlenme spor sakatlanmalarından sonrada  çok önemlidir.İncinen veya zedelenen kasların tamiri için tek yol dinlenmekten geçer.

4. Eksersiz:
İyi bir taekwondocu olmanın en gerçek yolu sürekli eksersiz yapmaktan geçer.Dövüş sanatlarında mükemmelliğe ulaşmanın yolu eksersizdir.Taekwondo basit teknikler üzerine kurulu bir spordur.Ancak bu basit tekniklerin refleks hale dönüşümü için sürekli bıkmadan çalışma gerektirir. Bir an için ara verilse refleks özellikler kaybedilir.Belki teknikler muhafaza edilir ancak bu biçim bir muhafaza mükemmel bir sporcu olmaya yetmez.
Taekwondo çalışmakla aynı anda sağlıklı yaşam için gerekli olan bir dizi güncel eksersizlerde yapılır.Yani taekwondo sadece sportif amaçlı yapılmaz.Şablon hareketleri hiçbir alet getirmeden yapılan mükemmel eksersiz hareketleridir.
Taekwondoda ön çalışma eksersizleri normal sağlıklı yaşam için yapılan eksersizlerin dışında ek hareketler istemez.Hiçbir öğrenci bu eksersizlerde güç limitlerini zorlamaz.Esneme ve kas eksersizleri basit herkesin yapabileceği tiptendirler.Bu nedenle herkes rahatlıkla yapabilir .Spor amaçlı takwondoda temel teknikler kişinin biomekanik yapısına uygunluğundan dolayı çok kısa sürede öğrenilir.Önemli olan bu öğrenmedeki devamlılıktır.Taekwondoda başarıyı” öğrenmek” değil, ” devamlı olmak” sağlar.
Vücut esnekliğinin muhafazası ve refleks faktörlerin korunması sürekli çalışma gerektirir.Sıradan ve çok kolay olan bu çalışma öğrencilerde sıkıntı ve bıkkınlık oluşturur ve çoğu öğrenme limitlerinin sonuna geldiğini zannederek dojanglardan uzaklaşır .Esas hata burada başlar.
Eksersiz hareketlerini terk ederek sürekli taekwondo temel tekniklerini çalışan sporcular büyük hata yapıyorlar demektir. Eksersiz taekwondonun temelidir.
Taekwondo eksersizlerinin özenle çalışılması,zaman içinde güçlü bir bünye meydana getirir.Vücut ve akıl birlikte çalışmaya başlarlar.Taekwondo poomseleri(şablon eksersiz hareketleri) ve temel teknikleri düzenli ve sürekli bir çalışma isterler.Taekwondoda başarıya ulaşmanın tek formülü budur.

Dövüş sporlarındaki eksersiz biçimi diğer sporlardaki eksersize benzemez,çünkü sadece vücudun değil özellikle vücutla beraber aklında çalıştırılması gerekir.Tüm teknikler sırası ile tam kurallı olarak çalışılmalıdır.Temel teknikler öğrenildikçe kişi aklı ile kombinasyonları bulmaya ve kendine has değişik teknikler uygulamaya da başlar.

5. Diyet
Taekwondoda yükselip mükemmel bir sporcu olmanın en önemli faktörlerinden biri kişinin vücudunun sıhhatine bakmasıdır. Buda diyetle olur.
İyi bir diyet sadece fiziksel değil akli ve ruhi melekelerinde iyi çalışmasını sağlar.Düzenli beslenen bir sporcunun çok zor teknikleri kavrayıp uygulama becerisi de o denli kolay olur.
Yetersiz beslene kimselerde günlük olaylar karşısında strese düşme o denli çok olur. Taekwondocunun anlatılan konuya konsantrasyonu, dikkati kaybolur.Antrenman  son derece verimsiz geçer.

Taekwondocunun diyeti sebze meyve tahılgiller ve kuruyemişlerce zengin olmalıdır.Et süt balık gibi hayvansal ürünler ihmal edilmemelidir.
En önemli ilk 5vitamin A, B-Kompleks, C, D ve E vitaminleri çok önem taşır. Bunlar günlük yeterli oranda alınmalıdır.
Şeker tuz gibi gereksiz besinlerin dışardan alınımı kesilmelidir.Bu mineraller doğal olarak besinlerden elde edilmelidir.
tatmin edici bağışıklık verici içeceklerden uzak durulmalıdır.İçki, sigara gibi kötü alışkanlıklara asla girilmemelidir. Kahve ve çay gibi içecekler çok az içilmelidir. Sporcunun en önemli içeceği sudur.Bol bol su içiniz.

6. Her şeyde denge:
Hayatta her şeyde bir denge hakimdir.Bunun gibi bir insanda hayatta her davranışını denge içinde yapmalıdır.İstek ve arzularını toplumun ortaya koyduğu kurallar( kurallar dengedir) çerçevesinde dizayn etmelidir.
Antrenman, dinlenme, beslenme hepsi dengeli bir dağılım göstermelidir. Az antrenman kadar aşırı antrenmanında size faydadan çok zararı vardır. Yetersiz dinlenme kadar aşırı tembellikten de kaçınmalıyız.Çok yemek nasıl zararlı ise yeterli beslenmeme ve sebzeli yiyeceklerden ( taze fasulye, kabak,ıspanak vs) kaçmakta o denli zararlıdır.Denge kuramazsanız bunun olumsuz etkilerini spor yaşantısı içinde çekersiniz.
Tüm do sanatları hayatın denge üzerine olduğunu vurgular.Hepsi felsefi yapısını “dengeli bir kişilik” yetiştirme üzerine kurar.

7. Allaha olan inaç ve dua:
İyi bir taekwondocu olarak gerekleri yerine getirildikten sonra en büyük silahımız dua dır. Antrenman, beslenme,taktik yüklenmekleri yerine getirdikten sonra Allah’a yapılacak dua bizi güne ve iler ki müsabakalara hazırlar.Sporcuların birbirine gıyaplarında yapacakları dua önem taşır.Allah bir kişinin diğer bir kişi hakkında yapacağı hayırlı duayı asla reddetmez.Gerçekleşmese bile muhakkak surette daha büyük bir bela def edilerek o kişinin duaları yerine gelir.Gerek kendimizin gerekse diğer sporcu kardeşlerimizin spor yaşantılarının uzun , başarılarla dolu ve sıhhat içinde geçmesi açısından dua edelim.Bu camia içindeki sevgi bağlarını güçlendirir ve bizleri bir aile haline getirir.

 

MİLLİ ANTRENÖR: SEFER GÜNEŞ

GSM: 0543 504 3454


Facebook'ta Paylaş

11 Kasım 2016 / Cuma

• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Etiketler:Bursa Bizim Salon

Copyright © 2016 - Tüm Hakları saklıdır - Yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz...
Her türlü sorun ve öneri için sefergunes@hotmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58
E-posta: sefergunes@hotmail.com
Bursa Kick Boks - Bursa Bizim Salon
Sitemizi bugün 1.521 kişi,Toplamda 3.638.360 kişi ziyaret etti.