Haberler

Astım hastalığı olan Taekwondocular için tavsiyeler

Astım hastalığı olan Taekwondocular için tavsiyeler

Astım hastalığı Türk toplumunda %3-5 arası ısklıkla görülen bir hastalık biçimidir.Astım hastalarının %50 si bu hastalık semptomlarını çoçukluk yaşlarında göstermeye başlarlar.Bu çoçuklarda kısa bir zaman sonra ergenlik yaşına geldiğinde bu hastalık illeti ile boğuşmaya başlarlar.
Astım basit olarak izak edilirsebir hastalık olup hava yollarının belli ateşleyici( olayı başlatan, irrite edici)nedenlerden dolayı tıkanması ve kişinin nefes alıp vermede zorlanması ile karakterizedir.Astım, öksürük, hışırtılı solunum, göğüste sıkışma ve solunum güçlüğü ile ayırt edilen, havayollarının kronik enflamatuar bir hastalığıdır.. Astımlı bir hasta astımı tetikleyen bir faktörle (sigara dumanı, toz, hayvanlar,polen,soğuk hava, eksersiz,parfümler, toz toprak   gibi reaksiyona neden olan bir madde veya olay) karşı karşıya kaldığında, akciğerlere giden havayolları normale göre daha enflamasyonlu duruma gelerek veya şişerek nefes alıp vermeniz için daha az boşluk kalmasına yol açar. Aynı zamanda, havayollarının çeperindeki kasların sıkışmasına bağlı olarak küçülür veya fazla miktarda mukus birikmesi nedeniyle tıkanır. Bu süreçler gerçekleşirken, nefes darlığı, hışırtılı solunum ve öksürük gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Astımın tetikliyen etkenler
Alerjenler
İlaçlar
Enfeksiyonlar
Çevresel değişiklikler
Hava kirliliğine yol açan maddeler
Kimyasal maddeler
Heyecanlar
Hava durumu
Gıdalardaki katkı maddeleri

Astımın Belirtileri
Astım, tüm hastalarda farklı belirtiler gösterebilir. Çoğunlukla aşağıdaki belirtilerin birisinin veya birkaçının varlığı bir astım atağının habercisi olabilir.
Astım krizi genellikle öksürük, hışıltılı solunum ve göğüste tıkanıklık ile kendini belli eder. Bununla beraber, aşağıdaki belirtilerin herhangi birinin varlığında en yakın sağlık merkezine başvurunuz;
Rahatlatıcı ilaç etki etmez ve solunum güçlüğü devam ediyorsa,
Konuşmakta zorluk çekiyorsanız,
Dudaklarınızda ve tırnaklarınızda morarma varsa,
Kalpte aşırı çarpıntı ve nabızda hızlanma varsa,
Yürümede zorluk çekiyorsanız,
Nefes alırken boyun ve kaburga kaslarınızda çekilmeler oluyorsa. <lİ>Tedavi planınızı, doktorunuzun önerdiği gibi uygulamazsanız (bazen de uygulasanız bile), ataklarınızın gelişmesine yol açan özel “tetikleyici faktörler”inizle karşı karşıya kaldığınızda bu belirtiler ortaya çıkar.

Astım ve Taekwondo
Astımın çok çeşitli tipleri ve belirtileri olabilir.Bizim için önemli olan ve burada inceleyip çare alacağımız astım tipi Yapılan eksersizin etken olduğu tetiklediği  Eksersiz-astımıdır.Astım hastalarının çoğu yaptıgı ufacık bir eksersizin bile büyük sıkıntılarınıu çeker.Ancak eksersizler boyunca astımın olumsuz etkilerini aşağı çekecek ve göstermiyecek tedbirler ve önlemler söz konusudur.
Eksersiz astımının belirtileri genel astım belirtileri ile hemen hemen aynıdır ve genellikle yapılan sert eksersizlerin tam ortasında meydana gelir.Yani eksersize başlayınca değil, performansın yükseldiği çalışmanın orta bölümlerde aniden kendini göstermeye başlar.Antrenman dozunun artması hava yolunun (ağız ,boğaz, gırtlak )kuruması ve serinlemesine yol açar.Bu kuruluk ve serinlikte eksersiz astımını ateşler.
Normal nefeslenmeyi biz genelde burnumuzdan yaparız.Burnımuz nemli ,ılık, havayı filtre edici özellik taşır.Nefes alırken ciğerlerimize nemli ve ılık temiz hava gider.
Eksersiz dozu artınca burundan giden hava nmikterı azlığından ağızımızı açarak ağız yolunuda kullanmaya başlarız.Ağız kurur ve akciğerlerimize kuru,soğuk   ve toz içeren kirli hava gitmeye başlar.Bu durumda antrenör sık sık buırundan nefes alımı için uyarılarda bulunur.Astım eksersizi çalışma başlayınca ağızdan nefes almanın başladığı  20 dakika içinde hırıldamalarla başlar ve kendini sporcuda belli eder.Antrenör eksersizi kesip sporcuyu dinlenmeye alındığında 60 dakika içinde tıbbi bir müdahale olmadan geçer.Ancak sert eksersizlerde 4 saat içinde kendiliğinden tekrar edebilir.Turnuvalar 4-6 saatten  fazla sürdüğünden astım belirtileri olan bir sporcuyu tedbir alınmaz ise bir turnuvada 2-3 kez bu nöbetler yakalayabilir.Taekwondo müsabakaları gün boyuna yayıldığından, taekwondo sporcucu maroton sporcusu gibi uzun süre dayanıklılık gerektiren bir enerjik bünyeye sahip olmalıdır.Gün sonuna doğru ilerliyen müsabakalarında yorulması ve ağızdan nefes almaya başlaması eksersiz astım belirtilerini aniden ateşleyebilir.
Eksersiz astımının tedavisi belirti ve semptomlarının önceden önüne geçilerek önlenmesine dayanır.
-Kondüsyon gelişimi ( bu müsabakalarda sürekli burun yolu nefeslenmesini sağlar ,iyi fiziksel çalışma yapan bir sporcu sürekli burun yolu ile nefes alıp verir.)
-Isınma( kapalı bir ortamda en az 5 dakika süre ile vucudun terleme noktasına gelecek şekilde yüksek ısıya çıkarılması)
-Tıbbi nefes açıçıların kullanılarak hava yolunun açık kalmasını sağlamak.
gibi tedbirler üzerine oturur.
müsabaka öncesinde; Albuterol( ventolin, Proventil,9 gibi inhalasyonların alınması %90 oranında eksersiz somtomlarının ortaya çıkmasını önler.Her iki müsaba öncesinde ve ya antreman öncesinde 2 kez sıkılması tavsiye edilir.Yani iki kez sıkılması sporcuyu 2 maç astım riskinden korur.Anternmanlarda antrenman öncesinde 2 kez ,1 saat sonrasında 1 kez veya 2 kez sıkılması tavsiye edilir.
Tabi çoğu asmatik ilaçlar kuvvetli uyarıcılarda içerdiğinden olimpiyat komitesi nin yasak ilaçlar kapsamındadır.Cromolyn sodium ,leukotriene inhibitorleri gibi..Yanlız Albuterol türü inhaler nefes açıçılar (spreyler) serbestir.Sporcular astım hastalığını deklere etmelidir ve raporunu göstermelidir.Doping kontrolunda ortaya çıkan Albuterol gibi (ventolin) gibi inhalasyon la alınan(fıs fıs) ilaçlar cezai müdahaleyi gerektirmez.Ancak ağız ve enjektabl( iğne) ile alınan beta-2 fomundaki antogonistler (Albuteroller) yasaktır.Bu nedenle Astım olan taekwondocular asla kendi seçimlerine göre değil,spor hekimine göre nefes açıçısını kullanmalıdır.

-ALINTI-

 

SAYGILARIMLA

MİLLİ ANTRENÖR: SEFER GÜNEŞ

GSM: 0543 504 3454


Facebook'ta Paylaş

11 Kasım 2016 / Cuma

• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Etiketler:Bursa Bizim Salon

Copyright © 2016 - Tüm Hakları saklıdır - Yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz...
Her türlü sorun ve öneri için sefergunes@hotmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58
E-posta: sefergunes@hotmail.com
Bursa Kick Boks - Bursa Bizim Salon
Sitemizi bugün 1.525 kişi,Toplamda 3.638.364 kişi ziyaret etti.