Haberler

Sağ ve Sol Beynin İşlevleri

Sağ ve Sol Beynin İşlevleri

“Sol beyin sadık bir hizmetçi,
Sağ beyin ise kutsal bir armağandır.” (Einstein)
Sol ve sağ yarım kürelerden (loplardan) oluşan insan beyni oldukça gizemli bir organdır. Bilim adamları beynimizin her iki tarafının farklı görevleri olduğu, yarım kürelerin birbirleriyle iletişim, paylaşım, koordinasyon ve işbirliği içinde çalışarak, duygu, düşünce, karar ve davranışlarımızı yönettiği konusunda hem fikirdirler.
İnsanların öğrenme tarzları, kişilikleri, davranış biçimleri gibi pek çok özellik, beynimizin hangi yarımküresinin diğerine daha baskın olduğuna göre farklı biçimde ortaya çıkar. Bu gerçek, bir eğitim programı uygulanırken, öğrencilerin gelişimi açısından oldukça önemlidir.

SOL LOP  (Dijital)
Mantık oluştuktan sonra çalışır.
Sevginin mantığını inceler
Akademiktir
Sözel düşünceler
Mantıklı sonuçlara ulaşır
Bilimsel ve matematiksel işlemler
Dil. Yazı. Konuşma
Çalışırken sessiz ortamlar ister
(Prosedür) Kuralcıdır
Soru-yanıt sınavlarında başarılıdır
Objektiftir.  Sistematik
Somut – Aktif
Tertipli
Pratik. Doğrusal – Kesin
Detay
İnsanların isimlerini hatırlar
Kazanç odaklıdır
Düşünerek tepki verir
Bilgileri ayrıştırıp düzenler
Ciddi
Dikkatli

Beynin her iki lobu birbirini tamamlayan fonksiyonlara sahiptir. Her iki lop arasında yoğun sinir lifinden oluşan “Korpus kallosum” ağ demeti bulunur. Bu ağ, beynin sağ ve sol lobu arasında sürekli bilgi alışverişinin yapılmasını sağlayan bir köprüdür. Beyinde 10 milyarın üzerinde beyin hücresi vardır. Kurulan hafıza ilişkileri ve zihinsel faaliyetlerin her biri bu hücreler arasında yeni bağlar kurarak bir ağ tabakası oluşturmaktadır. Kurulan bağların sayısı ne kadar fazla olursa, zihinsel potansiyelin gücü de o derece yüksek olacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda, sağ lobun duygular ve hayallerin etkisinde olduğu ve bilgiyi fotoğrafik olarak yani bütünsel öğrendiği ortaya çıktı. Bu nedenle bilgiyi sıra ile işleyen sol lobun aksine sağ lobun öğrenmede çok daha hızlı ve etkili olduğu anlaşıldı.

İnsanın yaratıcılık ve üretkenlik özellikleri sağ lob fonksiyonları arasında yer almaktadır.Sadece sol lobu gelişmiş olan ve bu lobu iyi kullanan insanların üretken düşünebilmesi için sağ loblarını da geliştirmeleri gerekmektedir. Öğrendikleri konular ve formüllerden yeni şeyler üretebilmeleri için beynin sağ lobunu da işin içine katmaları gerekmektedir.

Beyninin sağ lobu ameliyatla alınmış bir insanda neler gözlenir?

İşte olacaklardan bazıları: Vücudunun sol tarafını kullanamayacaktır. Konuşmaya, coşku, hayal, heyecan veren sağ loba sahip olmadığından konuşması sanki robot konuşuyormuş gibi duygudan yoksun olacaktır. Matematik hesaplamaları ameliyat öncesinden hiçbir farkı yokmuşçasına aynen yapacak, mantıklı ve doğru cevaplar verecektir. Hayal ve sezgisel gücünü tamamen kaybetmiştir. Evinden komşuya gezmeye çıktığında, evler arasındaki mekân ilişkisini kuramayacak, evine geri dönemeyecektir. Çünkü boyut, hacim ve yerleşim yeteneğini kaybetmiştir. Basit bir aleti parçalara bakarak resmin tanınması beynin sağ lobunun bölseniz, bir araya getirme, bütünleştirme işini de beceremeyecektir.

Kendisini ziyaret eden ve haline gözyaşı döken yakınlarının bu haline bir anlam veremez.
Çok sevdiği  melodilere hiç ilgi göstermediğini ve hatta hatırlamadığını göreceksiniz. Ameliyat öncesi çok samimi olduğu bir arkadaşının bir resmini gösterseniz hatırlaması mümkün değildir. Çünkü sol lobun, tek başına şekilleri ve resimleri hatırlayabilmesi imkânsızdır. ‘Rüya görüyor musunuz, hayal ediyor musunuz?’ sorunuza  ilgisiz cevaplar verecek ya da ‘O da ne demek?’ diyecektir. Her İki lobun birlikte kullanıldığı, birbirleriyle uyumun sağlandığı ve işbirliği içinde çalışıldığı durumlarda kişisel yetenek ve etkinlikte olağanüstü artış gözlenmektedir.

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul´u almak için gerekli bütün plan ve hazırlıkları yaparken daha çok, beyninin mantık ağırlıklı sol lobunu kullandı. Fakat Bizanslılar´ın Halic´e zincir gerip Osmanlı gemilerinin önünü kesmeleri üzerine sezgi ağırlıklı sağ lobu devreye girdi ve tarihte ilk defa, gemiler karada yürütülerek, bir gecede Kasımpaşa´dan Haliç´e indirildi. Sonuçta muhteşem bir zafer kazanıldı.

Tarihte iz bırakmış ve günümüzde başarılı olan insanların ortak özelliklerinden en önemlisi farkında olarak ya da olmayarak beyin loplarının her ikisini de mümkün olduğunca dengeli kullanmalarıdır.

Beyin kas gibidir ne kadar çok kullanılırsa o kadar güçlenir Vücudun daha sağlıklı olması için spor ne kadar önemli ise, beynin gelişmesi ve zihnin güçlenmesi içinde  Mental Aritmetik Eğitimi o kadar önemlidir. Çeşitli zihinsel egzersizler ve bilimsel çalışmalarla zayıf olan beyin lobu güçlendirilebilir.  Mental Aritmetik Eğitiminde amaç, beynin her iki lobunun daha güçlü ve dengeli bir biçimde kullanılmasını sağlamaktır.

KAYNAKLAR
Osaka Abaküs Derneği. Ticaret ve sanayi odası. OSAKA
http://www.osaka-abacus.or.jp/english/learn-the-abacus.htm

Bayan Shizuko Amaiwa
Profesör, Shinshu Üniversitesi, Eğitim Fakültesi
http://www.shuzan.jp/english/brain/brain.html#amaiwa

Sağ beyni geliştirmek için Abaküs
Dr Toshio Hayashi, Mühendislik Doktoru Profesör, Osaka Üniversitesi
http://www.shuzan.jp/english/brain/brain.html#hayashi

Sözel düşünme ve görüntü işleme
Bayan Kimiko Kawano
Araştırmacı, Nippon Tıp Fakültesi, Enformatik ve Bilim Merkezi
http://www.shuzan.jp/english/brain/brain.html#kawano

Facebook'ta Paylaş

11 Kasım 2016 / Cuma

• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Bursa Bizim Salon

Copyright © 2016 - Tüm Hakları saklıdır - Yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz...
Her türlü sorun ve öneri için sefergunes@hotmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58
E-posta: sefergunes@hotmail.com
Bursa Kick Boks - Bursa Bizim Salon
Sitemizi bugün 1.728 kişi,Toplamda 3.634.628 kişi ziyaret etti.