Haberler

Wushu Tanıtımı

Wushu Tanıtımı

Wushu (Çince: 武術; Pinyin: wÇ”shù) Çin savunma sanatlarının genel adıdır. Çin dışında genel de Kung Fu (Çince:功夫, Pinyin: gōngfu) olarak tanımlanan spor türleri de buna dahildir. Çince Kung Fu terimi becerianlamına gelir; savaş sanatlarının dışında da herhangi bir alanda kullanılabilir. Buna karşılık Wushu Savaş Sanatı anlamına gelir.

 

Geleneksel Wushu

Çin savunma sanatlarının kökeni tam olarak bilinememektedir.Efsanelere göre tarihi binlerce yıl öncesine dayanır; ancak bunları belgeleyecek yazılı kaynak bulunmamaktadır. Buna karşılık M.Ö 4. yüzyılda yazılmış olan Zhuangzi adlı kitapta savunma sanatlarından bahsedilir.

Efsaneye göre ilk savunma sanatı Sarı İmparator’un (efsaneye göre MÖ. 2698’de tahta çıkmıştır) geliştirdiği Jiao di’dir.Bu spor Zhou Hanedanlığı döneminde geliştirilen Jiaoli denilen güreşin atası olarak kabul edilir.

Bunun dışında günümüzde Taijiquan olarak bilinen stile benzer egzersizlerin Taocu rahipler tarafından MÖ. 6 yüzyıldan itibaren uygulandığı iddia edilir. Günümüzde popüler bir stil olan Shaolin’in kökeninin ise 5. yüzyılda yaşamış ünlü bir Budist rahip olan Bodhidharma’ya dayandığı söylenir.Bunların dışında günümüze kadar yüzlerce wushu stili ve binlerce form (taolu) geliştirilmiştir.

Tarihte ilk defa wushu terimi Güney Song Hanedanlığı döneminde yaşamış olan şair Yán YánzhÄ« (MS. 384-456)’nin bir şiirinde kullanılmıştır. Bugün ise Modern Wushu 1949’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’nde geliştirilen bir gösteri sporunun adıdır.

 

Modern Wushu

Modern Wushu müsabakaları tao (Çince:套路, formlar) ve sanda (散打, dövüş) olmak üzre iki türden oluşur. tao müsabakasında sporcular değişik stillere ait formlar ve manevraları sergiler ve bunlar belli kurallara göre değerlendirmeye alınır.sanda ise wushunun dövüş bölümüdür.

Wushu müsabakaları değişik dallar altında toplanır. Bunlar:

 • Çıplak Elle

  • 長拳 Changquan (Uzun Yumruk)

  • 南拳 Nanquan (Güney Yumruğu)

  • 太極拳 Taijiqua (Tai Chi Yumruğu)

 • Kısa Silahlar

  • 刀 Dao (Bıçak)

  • 劍 Jian (Kılıç)

  • 太極劍 Taijijian (Tai Chi kılıcı)

  • 南刀 Nandao (Güney Bıçağı)

 • Uzun Silahlar

  • 棍 Gun (Sopa)

  • 槍 Qiang (Mızrak)

  • 南棍 Nangun (Güney Sopası)

 • 散打 Sanda

Saldırı ve savunmanın yanında, estetik barındıran kareografik hareketler Uzakdoğu felsefesi Wushu altında toplanır.Bununla bedenle ruhun uyumu sağlanır. İnsan karakterlerinin geliştirilmesi,idarenin ve öğrenme kabiliyetinin güçlenmesi ve hoş görüşlü davranış biçimi sağlanır. Wushu uygulaması sadece yarışmayı öğretmez, pratik zeka ile başarıyı sağlayan,ruh ve moral gücü veren bir sistem olup aynı zamanda konsantrasyonu geliştiren bir antrenman türüdür. Antrenmanlarda esas olan vücudun her bölümünü ayrı ayrı çalıştırmaktır. Wushuda denge solunum egzersizleri,esneklik düşünce pratik zeka ve meditasyon önemlidir. Bu, beden sağlığını en iyi şekilde etkiler.

Wushu adı altında hareket formları tao zorunlu geleneksel, serbest, aletli ve aletsiz olarak sınıflandırılırlar. Yine Wushu adı altında müsabakalar SANSHOU kuralları çerçevesinde SANDA ismi ile yapılır. Wushu stilleri şu bölümlere ayrılırlar: Güney,kuzey,sert,yumuşak hızlı,yavaş uzun,kısa,yüksek,derin. Wushu ilk olarak 1985’de Avrupa Wushu federasyonu E.W.F.’yi kurarak organize oldu. Daha sonra 1988’de Uluslararası Wushu Federasyonu Pekin’de kurularak daha da genişledi.Bugün 116 ülkede federasyonu bulunmaktadır.Wushuda yüzlerce stil ve binlerce form olduğundan yarışmalar belli standartlarda yapılmakta idi. Bunun üzerine 367 Wushu profesörü bir araya gelip, Wushu’yu standart hale getirdiler. Böylece aşağıdaki yarışma bölümleri oluştu.

Tao dalında: 1. NAN QUAN 2.CHANG QUAN 3.TAİCHİ QUAN 4.DAO SHU 5.JİAN SHU 6. QİANG SHU 7.GUN SHU 8.SANDA Olmak üzere toplam 8 sistem kabul edildi.2000 yılında bu yarışma sistemlerine ilave olarak TAİCHİ JİAN, NAN GUN, NAN DAO kabul edilerek toplam 11 sistemde yarışılması kararlaştırıldı. 2002 Yılında Dünya Olimpiyat komitesi tarafından tanınarak 2004 Atina Olimpiyatları’nda son kapanış günü gösterisi olarak tüm dünyaya sunulmuş 6 kategoride 2008 Pekin Olimpiyatları’nda yarışma olarak girmesi Olimpiyat Komitesi tarafından kararlaştırılmıştır. Wushu Sporu 2004 Yılında OPSIONAL, yani serbest Taolu sistemi olarak kabul edilmiş ve kalitesi çok yüksek bir spor olmuştur.

 

Türkiye’de Wushu

Türkiye’de 1970’li yıllardan beri Kung Fu adı altında çalışılmış; 1990 yılından itibaren dünyada yapıldığı şekliyle ülkemizde Modern Wushu çalışılmaya başlanmış; 1999 yılında federasyonu kurulmuştur. 1999 yılında katıldığımız Hong Kong Dünya Şampiyonası’nda ilk derecemiz olan dünya ikinciliği İbrahim Özcan tarafından ülkemize getirilmiştir. 2002 yılında Portekiz’de yapılan Avrupa şampiyonasında 1 Avrupa Şampiyonluğu, 1 Avrupa ikinciliği, 2 Avrupa üçüncülüğü; 2003 yılında Azerbaycan’da yapılan 14 ülkenin katıldığı uluslararası turnuvada 11 madalya kazanılmış; 2003 Yılında Çin’de yapılan Dünya Şampiyonasında 4 Dünya üçüncülüğü kazanılmış; 2004 Yılı Moskova’da yapılan Avrupa şampiyonasında 3 Avrupa şampiyonluğu, 2 Avrupa ikinciliği 1 Avrupa üçüncülüğü kazanılmış; 2004 yılı Moskova’da yapılan Avrupa gençler kupasında Tao dalında 9 madalya kazanılmış ve Ülkemize Avrupa üçüncülük Kupası getirilmiştir. 2005 yılında Vietnam’da yapılan 8.Wushu Dünya Şampiyonasında 3 bronz madalya, 2006 3.Wushu Dünya Kupasında 3 bronz madalya, 2006 yılında İtalya’da yapılan 11.Avrupa Wushu Şampiyonasında 4 altın 1 gümüş 3 bronz madalya alınmıştır. 2007 yılında 52 kg’da Hüseyin Dündar Türkiye’ye ilk dünya şampiyonluğunu kazandırmıştır.2009 yılında Türkiye Milli Takımı Kanada’da yapılan 10. Dünya Wushu Şampiyonasında Sanda branşında 6 bronz madalya kazanmış Tao’da madalya alamamıştır.2011 yılında, Türkiye Milli Takımı Sanda branşında 4 gümüş,2 bronz madalya;Taoluda ise 1 altın madalya kazanmıştır.Bu sonuçla Elif Akyüz, Büyükler kategorisinde Wushu’nun Tao branşında altın madalya kazanarak, Türkiye’nin en genç dünya şampiyonu unvanını elde etti. Ankara Spor Salonu’nda yapılan 11. Büyükler Dünya Wushu Şampiyonası’nda Taolu branşında altın madalya kazanan 14 yaşındaki Elif Akyüz, Türkiye’nin en genç dünya şampiyonu oldu. Ayrıca Türkiye Milli Takımının Tao’da Dünya Şampiyonasında ilk altın madalyayı kazanan sporcu unvanını elde etmiştir.


Facebook'ta Paylaş

11 Kasım 2016 / Cuma

• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır
• Herhangi bir kayıt bulunmamaktadır.

Etiketler:Bursa Bizim Salon

Copyright © 2016 - Tüm Hakları saklıdır - Yazı ve fotoğraflar izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz...
Her türlü sorun ve öneri için sefergunes@hotmail.com e-posta adresini kullanabilirsiniz.

Ataevler Şubesi : Cumhuriyet mah. Gazi cad. Fırat sok. Pera Plaza İş Merkezi (Üst Kat) No:2/35 Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58

Üçevler Şubesi : Üçevler Mahallesi Esin sok. No:6/A Nilüfer - BURSA
Gsm: 0 545 218 78 58
E-posta: sefergunes@hotmail.com
Bursa Kick Boks - Bursa Bizim Salon
Sitemizi bugün 1.558 kişi,Toplamda 3.638.397 kişi ziyaret etti.